Bruksela, 8 marca 2018 r. – Fakty na temat GMO w Europie sÄ… trudne do znalezienia, szczególnie w jÄ™zykach innych niż angielski. Znaleźć za to można wiele bÅ‚Ä™dnych informacji na temat tej fascynujÄ…cej technologii, która zrewolucjonizowaÅ‚a przemysÅ‚ rolny I spożywczy tak w krajach rozwijajÄ…cych siÄ™ jak i rozwiniÄ™tych.
Dlatego EuropaBio wraz z partnerami z 11 krajów uruchomiła stronę internetową GMOinfo.eu, na której można znaleźć ważne informacje na temat GMO w 10 różnych językach.
Miliony rolników i ich rodziny w 19 rozwijajÄ…cych siÄ™ krajach czerpiÄ… korzyÅ›ci z uprawy odmian genetycznie modyfikowanych (GM). Europa również na tym znaczÄ…co korzysta. Europejska Akademia Nauk potwierdziÅ‚a, że „SÄ… przekonywujÄ…ce dowody na to, że odmiany GM mogÄ… wnosić wkÅ‚ad w zrównoważony rozwój z korzyÅ›ciÄ… dla rolników, konsumentów, Å›rodowiska i gospodarki”.
Dzisiaj prawdopodobnie każdy z nas używa produktu wyprodukowanego z użyciem GMO. Od ubrań z bawełny GM po pasze z soi i kukurydzy GM, wszystko to stało się codziennością. Powstaje coraz więcej nowych GMO takich jak niebrązowiejące jabłka, ziemniaki z niską zawartością akrylamidu oraz wzbogacone zboża o prozdrowotnym profilu żywieniowym np. Złoty Ryż.
Pomimo, iż Europa wniosła wkład w rozwój pierwszych odmian GM, dzisiaj w niewielkim stopniu wykorzystuje ich uprawę na swoim terytorium. Tam gdzie uprawia się kukurydzę GM, przekonano się o jej efektywności oraz znaczącym zmniejszeniu występowania karcynogennych mykotoksyn. Na całym świecie odmiany GM uprawia więcej rolników niż jest ich w całej Unii Europejskiej.
Czy nie czas sprawdzić fakty?
Mamy nadzieje, że skorzystacie naszej strony internetowej i zapraszamy do przeglądania wiadomości i innych ważnych publikacji znajdujących się na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do śledzenia nas również na Twitter @GMOinfoEU!
Więcej informacji na temat GMO i innych zastosowań biotechnologii w Europie znaleźć można na stronie internetowej, facebooku i Twitterze EuropaBio.
This is why today EuropaBio, together with partners in 11 countries, is launching the GMOinfo.eu website, which includes important information about GMOs in 10 different languages.
Źródło: https://gmoinfo.eu/pl/articles.php?article=GMOinfo-EU-dostarcza-fakty-na-temat-GMO-w-twoim-jezyku